Jak przygotować rower do sezonu?

Dodano:2022-03-18

Wiosna to pora roku idealna na rozpoczęcie długiego sezonu rowerowego, który najczęściej kończy się późną jesienią. Za radością obserwujemy, że coraz więcej osób wybiera ten środek transportu!

Jazda na rowerze jest przyjemna, ekologiczna i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie korzystają z jednośladów nie tylko w celach rekreacyjnych, lecz również zastępują nimi inne środki transportu.

Pamiętajmy jednak, że przed pierwszą jazdą powinniśmy przeprowadzić dokładny serwis naszego roweru. Przez te kilka długich zimowych miesięcy, kiedy z niego nie korzystaliśmy, pewne elementy mogły zardzewieć lub przestać działać pod wpływem wilgoci. To może w znaczącym stopniu przekładać się na obniżony komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy.

rowerowy-sezon-wiosenny

Zadbanie o czystość roweru

To bardzo ważne, aby odpowiednio przygotować rower do sezonu. Sprawdzić jego stan i poszczególne części. Niektóre elementy trzeba dokładnie wyczyścić, a inne dokręcić, nasmarować lub wymienić.

Dlaczego to wszystko jest tak istotne przed rozpoczęciem sezonu rowerowego? Odpowiedź jest prosta. Jeżdżąc na niesprawnym jednośladzie możemy doznać uszczerbku na zdrowiu lub spowodować wypadek.

Pierwszym krokiem w trakcie przygotowań roweru do jazdy jest jego dokładne umycie i wyszczotkowanie poszczególnych elementów. Należy pozbyć się błota, kurzu i innych zanieczyszczeń, które się na nim zgromadziły po ostatnich podróżach i długich miesiącach, które spędził w garażu lub piwnicy. 

Ważne, aby nie pominąć żadnej, nawet najmniejszej części. Najlepiej rozpocząć od zmycia pierwszego brudu z całego roweru. Na początek polewamy go dużą ilością wody i odstawiamy na kilka minut, aby ciecz mogła rozpuścić najbardziej zaschnięte fragmenty błota czy smaru.

Do mycia można użyć myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Za wysokie ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia drobnych elementów roweru, na przykład wypłukać smar z łożysk lub sprawić, że drobinki piasku przedostaną się do napędu i go zniszczą.  

W związku z tym dużo bezpieczniejsze jest tradycyjne mycie ręczne. Po dokładnym namoczeniu roweru, czyli po około dziesięciu minutach, można przejść do mycia zasadniczego. Będzie nam potrzebna do tego ciepła woda, dobry płyn, szczotka i gąbka, za pomocą których będziemy w stanie precyzyjnie usunąć cały przylegający brud.

W tym miejscu należy obalić jeden z powszechnie powtarzanych mitów dotyczących mycia ramy roweru myjką ciśnieniową. Nie jest prawdą, że wykorzystanie tego urządzenia do czyszczenia tak dużych elementów uszkodzi czy wykrzywi ramę.

Sprawdź ofertę: Kross Hexagon

Ramy rowerów produkowane są z bardzo trwałych materiałów, które są odporne na zniekształcenia. Dotyczy to również ram aluminiowych. Bez większych obaw można wykorzystać to myjkę do czyszczenia dużych elementów pojazdu, ale trzeba robić to rozważnie.

Warto wspomnieć, że w sklepach mamy bardzo duży wybór różnych środków i akcesoriów, które ułatwiają mycie roweru i skracają czas wszystkich zabiegów. Przydatne mogą okazać się specjalnie wyprofilowane szczotki, za pomocą których można szybko, a przede wszystkim dokładnie, wyczyścić napęd oraz szprychy.

Poza tym świetnie sprawdzą się dedykowane rowerom środki czyszczące, między innymi szampony do mycia oraz preparaty do odtłuszczania łańcucha rowerowego czy tarcz. Są bardzo łatwe do zaaplikowania nawet w warunkach domowych, a do tego niezwykle wydajne.  

Najwygodniej zacząć mycie zasadnicze od większych elementów, takich jak rama, kierownica, błotnik, opona, bagażnik, światła odblaskowe, a następnie stopniowo przechodzić do mniejszych części. Sporo uwagi wymaga łańcuch i kółka przerzutek.

Osoby mieszkające w domach mogą te wszystkie czynności wykonywać na zewnątrz. Natomiast jeśli na co dzień mieszkamy w bloku, to bez większych trudności można rower włożyć do wanny lub pod prysznic i dokładnie go wyszorować.

Bardzo dokładnie trzeba oczyścić przede wszystkim łańcuch rowerowy. Najlepiej sprawdzi się do tego benzyna ekstrakcyjna albo ekologiczny rozpuszczalnik na bazie owoców cytrusowych. Jeśli łańcuch jest bardzo mocno zabrudzony, można zastosować jeszcze specjalne spraye.

Jest kilka sprawdzonych sposobów pielęgnacji i konserwacji łańcucha. Można go oczyszczać partiami. Świetnie do tego sprawdzi się jakiś większy pojemnik, do którego można wlać trochę rozpuszczalnika i za pomocą szczoteczki (może to być szczoteczka do zębów) czyścić poszczególne ogniwa łańcucha.

Szybszy sposób to ściągnięcie łańcucha i włożenie go do butelki lub słoika z rozpuszczalnikiem. Następnie należy bardzo mocno potrząsać naczyniem, aż usuniemy z łańcucha cały brud.

Istnieje też możliwość wyczyszczenia łańcucha bez jego zdejmowania. Podobnie jak w pierwszym przypadku, wystarczy do tego szczoteczka, którą co jakiś czas musimy moczyć w rozpuszczalniku i szorować po kolei wszystkie ogniwa.

Przygotuj się również na kilkudniowe wycieczki i sprawdź naszą ofertę: Sprzęt biwakowy

przygotowywanie-roweru-do-sezonu

Zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja poszczególnych części rowerów jest gwarancją, że przez długie lata będziemy mogli cieszyć się ulubionym jednośladem. Bez potrzeby wydawania pieniędzy na nowy model.

Jednak nawet przy największej trosce o pojazd to całkowicie normalne, że wraz z użytkowaniem pewne części w rowerze będą wymagały zastosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych oraz smaru, aby ponownie sprawnie działać.

Jak to zrobić? Po dokładnym umyciu należy rower osuszyć. Dopiero wtedy można rozpocząć kolejny etap – smarowanie wybranych elementów pojazdu. Ten krok jest konieczny, ponieważ podczas szczotkowania stary smar został usunięty.

Ponownie nasmarować należy stery, piasty, suport i łańcuch. Pamiętajmy, aby dokładnie nasmarować łańcuch i nie pominąć żadnego ogniwa. Wymaga to odrobiny cierpliwości. Ważne, aby chwilę odczekać po nałożeniu kropli oleju na ogniwo. To sprawi, że środek konserwujący dotrze w każdy najmniejszy zakamarek. Po ukończeniu tego procesu najlepiej nadmiar i pozostałości oleju wytrzeć suchą ściereczką.

Sprawdzenie i ocena sprzętu

Kiedy rower zostanie dokładnie umyty, oczyszczony i nasmarowany, wskazane jest również, aby dokładnie sprawdzić oraz ocenić, czy niektóre jego elementy na pewno nie są zużyte lub uszkodzone.

Może się okazać, że pedał jest gdzieś pęknięty, a klocki hamulcowe nie działają tak jak na samym początku. Warto również skontrolować linki i pancerze, czy w którychś miejscach nie są przypadkiem zardzewiałe.

To istotne kwestie, które wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystko jest w porządku. Jednak nawet najdrobniejsza usterka jakiejś części może skutkować wypadkiem i uszczerbkiem na zdrowiu.

Wymiana części

Pewne części w rowerze ulegają zużyciu, tak samo jak w samochodzie. Ale wcale nie trzeba kupować nowego roweru, jeśli któryś element jest zepsuty. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu jego wymiana. To znacznie niższy koszt niż zakup kolejnego pojazdu.

Ważne, aby regularnie wymieniać klocki hamulcowe. Podczas jazdy są mocno eksploatowane. Jeśli rowki zanikają, automatycznie wpływa to na wydłużenie drogi hamowania.

Inna część, która również podlega wymianie, to łańcuch. Kiedy dużo jeździmy na rowerze, dochodzi do stopniowego rozciągania ogniw. To znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Zbyt luźny łańcuch ma prawo przeskakiwać pomiędzy tarczami. Jeśli po dokonaniu pomiarów okaże się on chociaż o jeden procent dłuższy od tego fabrycznego, konieczna jest jego wymiana.

Kolejny element, który regularnie należy wymieniać, to opony. W związku z jazdą po różnych nawierzchniach może dochodzić do ścierania się bieżnika, który naturalnie będzie cieńszy. To z kolei obniża przyczepność opon do podłoża. Poza tym zużyte i stare opony są bardziej podatne na przebicie.

Ostatnimi częściami, które również warto kontrolować, są kaseta i tarcze mechanizmu korbowego. Kiedy zauważymy, że zmienił się ich kształt i stały się znacznie ostrzejsze, należy pomyśleć o ich wymianie.

oddanie-roweru-do-serwisu

Serwisowanie

Jeśli nie mamy pewności, czy sami poradzimy sobie z dokładnym czyszczeniem i przeglądem jednośladu, możemy go oddać do serwisu. Specjaliści odpowiednio przygotują nasz rower do sezonu. 

Osoby tam pracujące z najwyższą starannością sprawdzą stan techniczny pojazdu, dokładnie go wyczyszczą i zastosują potrzebne zabiegi pielęgnacyjne. Wymienią niesprawne części, nasmarują łożysko, dokręcą śruby i wyregulują kierownicę. Krótko mówiąc, wezmą pod lupę każdy najdrobniejszy element naszego jednośladu!

Po wizycie w salonie będziemy mieli gwarancję, że eksperci dokładnie sprawdzili każdą najdrobniejszą część roweru. Dzięki temu zyskamy pewność, że jazda na naszym ulubionym jednośladzie jest w pełni bezpieczna i nie zagraża zdrowiu.

Optymalizowanie i regulowanie sprzętu

Ostatnim etapem przygotowania roweru do sezonu jest jego optymalizacja i regulacja. To bardzo ważne, zwłaszcza w momencie, kiedy doszło do wymiany zużytych części. Należy je dopasować do naszych preferencji. Podczas czyszczenia i wymiany poszczególnych elementów zmieniły się przecież ich ustawienia.

Mowa tutaj na przykład o właściwie ustawionej wysokości kierownicy oraz siodełka. Trzeba też przyzwyczaić się na nowo do przerzutek, jeśli i one wymagały wymiany. Ważne, aby nie zapomnieć o zamontowaniu i sprawdzeniu oświetlenia, świateł odblaskowych, dzwonek oraz inne akcesoria rowerowe przydatne podczas wycieczek.

Kiedy zostały przeprowadzone wszystkie wymienione powyżej zabiegi pielęgnacyjne, można wsiadać na rower i bez przeszkód cieszyć się ulubioną aktywnością fizyczną na dwóch kółkach. Dodatkowo świadomość, że jeździ się w pełni sprawnym rowerem, korzystnie wpłynie na przebieg i komfort krótszych, a także dłuższych podróży.

: