rozmiar ramy - rozmiar kół
Dostępność:chwilowy brak na magazynie
Już od:1649,00PLN 1599,00PLN
Ilość: szt.
Producent:
Kross
Rocznik:2020
Udostępnij:

Kross Hexagon 3.0 2020 to drugi z serii przełomowych Hexagonów w których możemy wybrać sobie rozmiar kół z 26 lub 27,5 calowych. To czyni rower bardzo uniwersalnym, celującym zarówno w młodych adeptów kolarstwa górskiego jak i osoby dorosłe o trochę drobniejszej budowie ciała. Jest to następca modelu Hexagon X3, który również występował z hamulcami tarczowymi.

Różnice między Hexagonem 3.0 a niższym modelem

Jak już wspomnieliśmy, rower jest jednym z przełomowych modeli w którym dostępne są dwa rozmiary kół. W porównaniu do niższego modelu, mamy tu do wyboru już tylko dwa kolory. Oprócz czarno czerwonego jest jeszcze czarno limonkowy.

Jeżeli chodzi o osprzęt to najbardziej znaczącą różnicę stanowią hamulce tarczowe zamontowane w Hexagonie 3.0.

Działanie hamulców tarczowych

Hamulce tarczowe są znacznie bardziej wydajne niż hamulce V-brake, które od lat stosowane były we wszystkich rowerach, nie tylko górskich. To jednak rowery górskie niejako wymusiły znalezienie lepszego rozwiązania na szybkie zatrzymanie roweru w każdych warunkach.

W hamulcach typu V-brake, klocki hamulca dociskają z dwóch stron obręcz koła, powodując tarcie i zmniejszenie prędkości. Minusami takiego rozwiązania są ograniczenia technologiczne związane z materiałem użytym do produkcji klocków hamulcowych. Żeby takie klocki nie niszczyły obręczy, muszą być wykonane z materiału o dużo mniejszej twardości. To z kolei zmniejsza skuteczność hamowania.

Ten problem nie występuje w hamulcach tarczowych. Tarcza hamulcowa wykonana jest z wytrzymałego materiału i po za tym, jest elementem wymiennym. Można więc w prosty sposób zużytą tarczę wymienić. Można też modyfikować elementy które wchodzą w układ hamulcowy, mianowicie klocki hamulcowe oraz tarcze. Wymieniając np klocki na metaliczne i przystosowane do nich tarcze z dodatkowym układem chłodzenia.

Rozmiary kół a rozmiary ramy

Do dyspozycji mamy dwa rozmiary kół. Dla każdego z rozmiarów przewidziane są inne rozmiary ram. Dla kół 26" Kross wyprodukował ramy:

  • XS - jest to 14"
  • S - rozmiar 17"

Koła 27,5" mają następujące rozmiary ram:

  • S - tak jak w mniejszych kołach, również 17"
  • M - jest to 19"
  • L - największy rozmiar 21"

Wszystkie rozmiary ram podane są w calach. Są to rzeczywiste wymiary długości rury podsiodłowej (bez uwzględnienia sztycy siodełka). Aby uzyskać wymiar w cm, należy pomnożyć długość w calach przez 2,54

Podsumowując, dzięki wyborowi Hexagona 3.0 można się już cieszyć bardziej skutecznymi hamulcami tarczowymi oraz dobrać odpowiednie dla siebie koła i rozmiar ramy.

Sprawdź też jak zmieniał się rower Kross Hexagon od roku 2011

Potrzebujesz nóżki do hexagona? Zobacz jak wygląda stopka do roweru Kross Hexagon

Podobne do

Promocja
KRHE2Z26X17M001636QQ

Pasujące do