Rower Romet WIGRY 3 czarny 2020
Producent:
Romet

Klasyka gatunku rowerów składanych: Wigry 3. Rower o którym słyszał każdy, ale już nie każdy nim jeździł. Składanie roweru odbywa się przez przekręcenie dźwigni w centralnej części ramy. Rower składa się na pół, następnie kierownicę zsuwa się do samego dołu, lub całkowicie wyjmuje. W takim stanie składak zajmuje tyle miejsca, że zmieści się w każdym mieszkaniu i w każdym samochodzie.

Nowy Romet Wigry 3 - Porównanie z klasycznym

Oczywiście, że to już nie te same Wigry co kiedyś. To co dostajemy to bardziej seria LUX, która kiedyś produkowana była tylko na eksport. Zazwyczaj Wigry oznaczone parzystą liczbą, malowane były na czerwono, nieparzyste zaś na seledynowo. Nowe Wigry 3 produkowane są w dwóch kolorach: czarny oraz srebrnym.

Rozmiar kół w Wigry 3

Podobnie jak oryginalny rower, tak i nowy składak Rometa wyposażony jest w koła 20 calowe. Różnią się jednak obręczami. Nowy Romet dostał nowoczesne dwukomorowe obręcze wykonane z aluminium. Zamontowane zostały też opony z gumy bardziej odpornej na ścieranie i trochę bardziej agresywnym bieżniku.

Napęd - Przerzutka planetarna

W napędzie nie nastąpiła żadna zmiana koncepcyjna. Przerzutka wbudowana w tylnej piaście radziła sobie bardzo dobrze i taka właśnie została zamontowana. Oczywiście jest to ulepszona wersja produkowana wcześniej Nexusa, który i tak szedł głównie na produkcję eksportową.

Hamulce i oświetlenie w składaku

Tutaj mamy jedne z największych zmian. Tanie hamulce szczękowe zostały zastąpione bardziej skutecznymi (w tym przedziale cenowym) hamulcami typu V-brake. Ogólna zasada działania pozostała jednak taka sama. Są to hamulce mechaniczne, klamka hamulca ciągnie linkę, która zaciska okładziny na obręczy przedniego koła. Tylny hamulec bez zmian. Jest to torpedo, czyli próba kręcenia korbą wstecz powoduje hamowanie roweru.

Zmieniono również typ oświetlenia roweru. Dynamo mechaniczne zastąpiono lampką zasilaną na baterie. Jest to bardzo zrozumiałe ze względu na sporadyczne używanie świateł w rowerach typowo miejskich. Coraz większa dostępność baterii lepszej jakości, większa sprawność lampek bateryjnych oraz brak rozwoju klasycznych prądnic dodatkowo przemawiają za montażem prostej bateryjnej lampki.

Siodełko sprężynowe kontra piankowe

Producent wycofał się wyposażania Wigry 3 w siodełko sprężynowe, nie zrobił tego teraz ale jeszcze za czasów produkcji pierwotnego modelu. Powody takiej decyzji mają prawdopodobnie podłoże finansowe: masowa produkcja siodełek wykonanych z pianki jest dużo łatwiejsza i tańsza. Siodła sprężynowe natomiast były dużo cięższe i szybciej się wyrabiały. Komfort jednych i drugich ciężko ocenić i jednoznacznie porównać ponieważ każdy ma inne preferencje co do siedzisk rowerowych.

Skąd wzięła się nazwa Wigry?

Ci którzy żyją rowerowym światem kojarzą nazwę Wigry głównie ze składakiem Rometa. Należy jednak pamiętać że Wigry to jedno z największych i najgłębszych jezior w Polsce. Tylko co to wszystko ma wspólnego z rowerem?

Jezioro Wigry przez swój kształt litery "S" oraz bogatą linię brzegową, swoją nazwę zyskało od starego słowa wigris oznaczającego: kręty, wijący się.

To właśnie nawiązanie prawdopodobnie było analogią do zwrotności roweru miejskiego zbudowanego na kołach 20". Oprócz zwrotności, Wigry 3 oferuje niezwykłe wrażenia wizualne, ponieważ jest piękny niemal jak nasze polskie pojezierza.
wigry