Rower szosowy do 4000 - który wybrać?

Dodano:2021-04-20


Jeśli podczas jazdy lubisz pokonywać długie trasy, cieszy cię duża prędkość lub wykorzystujesz rower jako środek lokomocji, najlepszym wyborem będzie rower szosowy. Ten typ rowerów cieszy się sporą popularnością i ma wiele zalet. Jednocześnie jednak często słyszymy opinie, że taki model musi być bardzo drogi, by spełnić wszystkie nasze oczekiwania.

Tymczasem to nieprawda. Na rynku możemy znaleźć obecnie wiele dobrych, niezawodnych rowerów szosowych, których cena oscyluje w granicach 4000 tysięcy złotych, a jednocześnie są w stanie zapewnić nam pełnię komfortu oraz bezpieczeństwo jazdy nawet przy bardzo dużych prędkościach. Poznajmy je.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając rower szosowy?

Wybierając rower szosowy, niezależnie od jego ceny, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, od których zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia waga roweru – modele szosowe muszą być lekkie, dlatego też najczęściej wykonywane są z aluminium oraz karbonu. Ten ostatni jest materiałem najbardziej pożądanym, nie tylko ze względu na wagę, ale również wytrzymałość i eliminację drgań. Kolejnym ważnym aspektem jest geometria roweru szosowego, a szczególnie dłuższy ogon roweru tłumiący drgania w czasie szybkiej jazdy oraz długa górna rama, która wymusza na nas przyjęcie sportowej, ergonomicznej sylwetki, a tym samym osiąganie wyższych prędkości w czasie jazdy. Zwróćmy również uwagę na wyposażenie roweru szosowego. Dobre modele to takie, które wyposażone są w niezawodne hamulce. Do wyboru mamy obecnie hamulce szczękowe, których zaletą jest lekkość, oraz hamulce tarczowe, które są znacznie bardziej wytrzymałe oraz dobrze skracają drogę hamowania. Jeśli chodzi o liczbę biegów pamiętajmy, że w przypadku rowerów szosowych nie potrzebujemy tak naprawdę kilkudziesięciu możliwości przełożeń. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie 10-11 przełożeń z tyłu.

Jakie modele rowerów szosowych do 4000 zł wziąć pod uwagę?

Wiemy już, czym powinien charakteryzować się dobry rower szosowy. Które jednak modele spełniają te wymogi, a przy tym kosztują mniej niż 4000 tysiące złotych? Poniżej przedstawiamy trzy propozycje, na które warto zwrócić uwagę.

Rower Kross Vento 4.0

Pierwszym modelem, który warto przedstawić, jest łączący nowoczesność z klasyką Kross szosowy. Marka ta od dawna znana jest z dobrego stosunku jakości do ceny. Nie inaczej jest w przypadku modelu Kross Vento 4.0. To rower wyposażony w szosową grupę Shimano Tiagra 4700. Dziesięciorzędowa kaseta przerzutki pozwala na płynną i cichą zmianę biegów w każdych warunkach. Zaletą tego modelu są również hydrauliczne hamulce tarczowe, które skutecznie działają w każdych warunkach pogodowych, nawet w przypadku dużej prędkości jazdy. Kross Vento 4.0 to rower posiadający aluminiową konstrukcję, która wyróżnia się dużą wytrzymałością – z pewnością posłuży więc przez niejeden sezon.
Rower Kross Vento

Rower Romet HURAGAN

Drugim modelem, o którym warto wspomnieć, jest Romet Huragan. To jeden z flagowców tej polskiej marki, który doczekał się już nowych odsłon. Romet Huragan to rower posiadający aluminiową, solidną konstrukcję oraz 21 biegów zapewniających komfort niezależnie od tego, po jakiej trasie się poruszamy. Niska cena idzie w parze z jakością. Wyposażony w hamulce Tektro R-340 świetnie radzi sobie z zatrzymywaniem się w każdych warunkach. Co więcej, wyposażony został w klasyczne już siodło Romet Road, które zapewnia pełnię komfortu jazdy nawet na dalekich dystansach.Romet Huragan

Rower Merida SCULTURA 200

Ostatnim modelem, który warto wymienić, kiedy mówimy o jednośladach wartych uwagi, jest Merida Scultura 200. Co prawda, jego cena nieco przekracza 4000 zł, mimo to jednak warto się nim zainteresować. Rowery szosowe Merida od dawna posiadają bardzo dobre opinie. Użytkownicy doceniają ich lekkość i wytrzymałość. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Rama Merida Scultura 200 w rozmiarze M/L waży zaledwie 860 gramów, dzięki czemu jest to rower, który pozwala osiągać znaczne prędkości bez większego wysiłku. Na uwagę zasługują również hamulce tarczowe oraz opony 25 mm, które zapewniają świetną trakcję i odpowiednie przeniesienie sił hamowania. Słowem, jest to model, na którym możemy czuć się bezpiecznie.Merida Scultura

: