Rowerem pod namiot. Jak przygotować się na wyprawę rowerową?

Dodano:2022-05-16

Oryginalnym pomysłem jest zorganizowanie wyprawy rowerowej pod namiot. W kilku krokach podpowiemy Ci, jak wszystko zaplanować, o czym pamiętać, co ze sobą zabrać, aby wycieraczka rowerowa pozostawiła miłe wspomnienia.

Doświadczenie i kondycja mają znaczenie

Wyjazd rowerowy pod namiot to spory wysiłek dla organizmu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że warunki atmosferyczne mogą się zmieniać z dnia na dzień. W takiej sytuacji podróżowanie jednośladem będzie znacznie trudniejsze.

Dlatego tak ważne jest, aby do tego typu wyprawy jak najlepiej się przygotować, a zwłaszcza zadbać o dobrą kondycję.

Rower to świetny pojazd, który bardzo korzystnie wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Jazda na nim nie obciąża stawów tak, jak chociażby bieganie (zwłaszcza po twardym asfalcie). Co proponujemy? Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego zaplanuj kilka treningów tlenowych. Wzmocnią organizm, a przede wszystkim przygotują go na duży wysiłek.

Przed wypadem pod namiot, warto popytać znajomych o ich doświadczenia. Wskazówki osób, które tego typu doświadczenie mają już za sobą mogą być niezwykle cenne.

Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem

Kluczem do czerpania przyjemności z jazdy rowerem oraz udanej wycieczki jest dokładne zaplanowanie trasy, miejsc noclegu, szlaków rowerowych, które chcemy pokonać, a także czasu, jaki możemy przeznaczyć na wyprawę.

Priorytetem jest sprawdzenie długoterminowej pogody. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że w Polsce, nawet w okresie wiosenno-letnim, zdarzają się intensywne, kilkudniowe opady. W takich warunkach atmosferycznych biwakowanie nie jest dobrym pomysłem.

Wybór roweru i jego odpowiednie przygotowanie

Podstawą udanej wyprawy jest odpowiedni rower. Nie może to być zwykły jednoślad, zwłaszcza, gdy planujesz bardziej wymagającą eskapadę. W tym miejscu pojawia się pytanie: jaki rower wybrać?

Na pewno słusznym wyborem jest rower trekkingowy. Konstrukcja ramy umożliwia utrzymanie wyprostowanej pozycji, co jest istotne przy długich wycieczkach. Opony natomiast najczęściej mają rozmiar 28 lub 29 cali, co znacząco wpływa na komfort jazdy.

Trekking to połączenie roweru górskiego z szosowym, dzięki czemu idealnie sprawdza się podczas jazdy po różnych nawierzchniach. Modele wyposażone w bagażnik i dodatkowe uchwyty ułatwiają długie podróże. Z powodzeniem przymocujesz do nich cały potrzebny ekwipunek.

A jeśli posiadasz już odpowiedni pojazd, wskazane jest, aby przed rozpoczęciem sezonu rowerowego przeprowadzić jego dokładną kontrolę i sprawdzić, czy któreś części nie powinny zostać wymienione.

Możesz to zrobić samodzielnie lub zdecydować się na kompleksowy przegląd w serwisie rowerowym. Szczegółowe informacje dotyczące kwestii, jak przygotować rower do sezonu, przeczytasz w przygotowanym już wcześniej przez nas materiale: https://traperek.pl/jak-przygotowac-rower-do-sezonu,0,33.

Jaki sprzęt rowerowy zabrać na wyprawę?

Podróżowanie rowerem wymaga, aby zabrać ze sobą odpowiednie akcesoria. Rower powinien posiadać błotniki. Podczas jazdy w czasie deszczu lub po miękkich podłożach ochronią przed błotem, które będzie odpryskiwać spod kół.

Kolejnym ważnym elementem jest bagażnik, o którym wspominaliśmy wyżej. Bardzo przydatne są też dodatkowe uchwyty, do których można dopiąć sakwy. Tego typu akcesoria są dziś dostępne w różnych rozmiarach, więc wybór najbardziej odpowiednich nie powinien przysporzyć problemu. Z kolei na kierownicę proponujemy zamontować koszyk, do którego można wrzucić najpotrzebniejsze drobiazgi.

Kierownicę warto również wyposażyć w licznik. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad przejechanymi kilometrami. W sprzedaży są dostępne zarówno liczniki na kabel, jak i modele bezprzewodowe. W zależności od prywatnych preferencji możesz wybrać ten, który uznasz za najbardziej praktyczny.

W czasie jazdy na pewno będziesz odczuwał pragnienie. Dlatego istotne jest, aby zabrać ze sobą bidon – na wodę lub napoje z elektrolitami. Nie każdy jednoślad może mieć fabrycznie zamontowany uchwyt na tego rodzaju pojemnik. Warto więc go zakupić we własnym zakresie i przymocować do pojazdu.

A co, jeśli w czasie eskapady rowerowej z dętki zejdzie powietrze lub ulegnie ona zniszczeniu? I takim awariom można zaradzić. Wystarczy tylko wcześniej zaopatrzyć się w pompkę rowerową oraz zestaw do klejenia dętek. Dzięki nim szybko naprawisz usterkę i będziesz mógł podróżować dalej.

Na kilkudniową wycieczkę świetnie sprawdzi się odpowiednio pojemny plecak rowerowy. Można do niego spakować nie tylko produkty spożywcze, ale także odzież i akcesoria higieniczne.

Z kolei na drobniejsze przedmioty – telefon czy dokumenty – idealnym rozwiązaniem jest nerka. Tego typu torebka zwykle posiada kilka przegródek, więc z powodzeniem wygodnie posegregujesz wszystkie drobiazgi tak, aby w razie potrzeby szybciej można było je znaleźć.

Jeśli planujesz przewozić więcej rzeczy lub podróżujesz w większej grupie, warto zastanowić się nad wykorzystaniem przyczepki rowerowej. Z łatwością można ją przymocować do jednośladu, a dzięki specjalnym linkom – zabezpieczyć cały ekwipunek.

Sprzęt turystyczny niezbędny podczas wyprawy rowerowej

Podczas kilkudniowego biwaku jedną z najważniejszych rzeczy jest namiot. Zagwarantuje „dach” nad głową i zadba o spokojne noce. Poza nim przydadzą się również odpowiednie akcesoria, zwłaszcza śpiwór i karimata do spania, która dzięki swoim właściwościom, zapewni właściwą izolację termiczną od podłoża.

Wybierając namiot najlepiej zdecydować się na ten, który będzie wyróżniał się pod względem wodoodporności. Świetną propozycją są namioty posiadające tropik, czyli dodatkową warstwę zabezpieczającą przed utratą ciepła i działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszczem czy silnym wiatrem).

Namiot na wyprawę rowerową powinien również posiadać dobrą wentylację i prostą konstrukcję. Ta ostatnia umożliwi szybkie rozłożenia, a następnie złożenie namiotu, oszczędzając czas i nerwy.

Na pewno warto rozważyć zakup namiotu dwuosobowego. Jest bardzo praktyczny i wygodny. Posiada dodatkowy przedsionek, co tylko podnosi komfort jego użytkowania. Dodatkowa przestrzeń zawsze jest mile widziana!

Sprawdź: namioty Campus 3 osobowe

W czasie podróży, po kilku godzinach spędzonych na rowerze, z całą pewnością będziesz chciał odpocząć, zrelaksować się i zjeść coś ciepłego. Przemyśl więc zakup palnika turystycznego, za pomocą którego będzie można coś upichcić lub podgrzać gotowe dania. Zależy Ci na ciepłych napojach? Nie zapomnij zatem o termosach!

Przygotuj się na potencjalne zagrożenia

Decydując się na wypad rowerowy pod namiot, trzeba liczyć się z tym, że w najmniej oczekiwanym momencie mogą pojawić się przeszkody nie do pokonania, na które zwykle nie mamy wpływu. Przykładem może być zmienna pogoda, która zwłaszcza w górach, potrafi diametralnie się zmienić, nawet w kilka minut.

Warto być przygotowanym również na to, że sprzęt rowerowy nie będzie działał sprawnie lub nagle ulegnie uszkodzeniu. Podczas takiej kilkudniowej wycieczki mogą także pojawić się problemy zdrowotne – kontuzje, urazy czy otarcia od siodełka.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie całej eskapady i zabranie ze sobą odpowiedniego wyposażenia, a więc odzieży przeciwdeszczowej, apteczki, leków, zestawu do łatania dętki i wielu innych akcesoriów, bez których trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie.

Należy pamiętać, że wybierając taką formę odpoczynku, mamy wrócić do domu z mnóstwem cudownych wspomnień, a nie z rozczarowaniem wypisanym na twarzy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego tak często o tym przypominamy.

Bardzo duży wybór profesjonalnych rowerów oraz akcesoriów niezbędnych podczas wypraw rowerowych, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Traperek.pl. Zapraszamy!

: