Wybór roweru górskiego

Dodano:13-01-2020

rower kross hexagon
Rowery górskie to jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych rowerów w Polsce. Powszechnie prezentowane są dzieciom z okazji pierwszej komunii czy urodzin, a młodzi chłopacy chętnie wykonują na nich pierwsze skoki i triki w okolicznych lasach, marząc o wzięciu udziału w profesjonalnych wyścigach i rajdach MTB XC. Ze względu na specyficzne warunki, w jakich wykorzystywane są rowery górskie, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, czy rower górski to właśnie to, czego szukamy – być może do naszego stylu jazdy bardziej odpowiedni może okazać się rower trekkingowy lub nawet miejski. Jeśli szukasz roweru, który możesz wykorzystać do poruszania się po mieście, a weekendami próbować sił w okolicznych miastach – wybierz bardziej uniwersalny model, jak rower Kross Hexagon, przeznaczony do użytku codziennego ATB/MTB. Typowy rower górski ma dość sztywną i ciężką konstrukcję, przeznaczoną do jazdy w trudnych, wyboistych terenach. Wybierając taki rower przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar i geometrię ramy – w tym celu warto udać się do lokalnego sprzedawcy i „przymierzyć” konkretny model. Zależnie od oczekiwań, jakim stawiane są rowery, dostępne są ramy o większym lub mniejszym kącie nachylenia – im bardziej ekstremalna jazda, tym większy kąt nachylenia i niskie osadzenie siodełka są polecane. Kolejny aspekt, który wyróżnia rowery górskie na tle innych to bogatszy wybór kół – dostępne są w rozmiarach 26, 27,5 i 29 cali. Mniejsze są bardziej zwrotne i polecane niższym osobom, z kolei na kołach o większej średnicy rowerzysta ma lepszą kontrolę i osiąga większe prędkości na zjazdach i podjazdach – takie koła są stosowane między innymi w popularnych modelach Kross Level 8.0. Bieżnik opon powinien być przeznaczony do jazdy w trudnym terenie, a dętka mieć wzmocnioną odporność na przebicie. Na koniec podstawa wyposażenia – hamulce. To od nich zależy bezpieczeństwo rowerzysty. Nadal popularnie stosowane hamulce V-brake cechują się wysoką wytrzymałością, niską ceną i prostym serwisem, który można wykonać samodzielnie. Mają jednak jedną podstawową wadę – ich sprawność znacząco się pogarsza w trudnych, mokrych warunkach. Dla lubiących ekstremalną jazdę szczególnie polecane są hydrauliczne hamulce tarczowe. Choć trudne w serwisowaniu, są one niezwykle wytrzymałe i właściwie niezawodne – rowery Kross Level damski 8.0 są wyposażone właśnie w takie hamulce.

Decydując się na rower górski należy być w pełni świadomym jego wad i zalet. Nie jest to rower przeznaczony do wielodniowych wycieczek, z obciążonymi sakwami bagażnikiem, jazdy szosą ani do poruszania się po mieście – tu lepiej sprawdzą się inne modele rowerów. Niezwykle wytrzymałe rowery górskie są z kolei świetną opcją dla amatorów wyścigów cross-country i podobnych dyscyplin.