Wybór roweru turystycznego

Dodano:2020-01-13

rowery turystyczne

Wraz z rozwijającą się turystyką rowerową, zwiększa się zainteresowanie rowerami turystycznymi, zwanymi też trekkingowymi. Skonstruowane są w taki sposób, by można było swobodnie poruszać się po drogach utwardzonych i nieutwardzonych, a wytrzymała rama i bagażnik były w stanie przenieść obciążenie od wiezionego w sakwach bagażu. Wśród rowerów turystycznych szczególną popularnością cieszą się dwie marki: Kross i Romet. Rowery tych marek doskonale sprawdzą się na codzienne dojazdy do pracy i kilkudniowe podróże.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru turystycznego?

Przede wszystkim należy sobie szczerze odpowiedzieć, czy rower będzie wykorzystywany do czegoś więcej niż dojazdów do pracy i poruszania się po mieście – jeśli nie, w takim przypadku wystarczy klasyczny rower miejski. Wybierając rower trekkingowy należy zwrócić uwagę na zastosowane przełożenia (przerzutki), hamulce, wagę i materiał, z jakiego jest wykonana rama, rodzaje amortyzatorów i zastosowane opony. Rower turystyczny powinien mieć szeroki zakres przełożeń, żeby można było podjechać pod górę, nawet gdy rower jest obciążony sakwami. Najczęściej spotykane są przerzutki producenta Shimano: najlepsze z nich to modele XT, Deore (w ten model najczęściej wyposażone są rowery turystyczne Kross) i Alivio. Rama roweru powinna być lekka i wytrzymała, najlepiej aluminiowa – przy obciążonym sakwami rowerze liczy się każdy dodatkowy kilogram. Damskie rowery Kross i Romet przeznaczone do jazdy turystycznej dodatkowo mają obniżony przekrok w ramie, aby ułatwić swobodne wsiadanie i zsiadanie z roweru. Wśród hamulców wybór mamy między klasycznymi szczękowymi V-brake, mechanicznymi i hydraulicznymi hamulcami tarczowymi. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, V-brake są mocne i ekonomiczne w eksploatacji, jednak kiepsko radzą sobie w mokrych warunkach, mechaniczne wymagają częstszych regulacji, z kolei hydraulicznych w razie awarii nie naprawisz samodzielnie bez specjalistycznego sprzętu, a ich naprawa będzie kosztowniejsza. Większość, jeśli nie wszystkie rowery trekkingowe, fabrycznie wyposażone są w błotniki i bagażnik – należy zwrócić uwagę, by był odpowiednio solidny i miał minimum 25 kg ładowności, jak w przypadku roweru Romet Gazela. W rowerach turystycznych lepiej zastosować oświetlenia napędzane dynamo – daje mocniejsze światło i nie ma ryzyka, że akumulatory wyczerpią się w najmniej odpowiednim momencie.
Specyfika rowerów trekkingowych sprawia, że muszą one być odporne na różne warunki atmosferyczne, terenu, a także znosić wysokie obciążenia od bagażu. Wybierając rower turystyczny należy zwrócić szczególną uwagę na jego wytrzymałość i niezawodność osprzętu, gdyż wpłynie to bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

: