Konserwacja łańcucha rowerowego – jak poprawnie go czyścić i smarować?

Dodano:2023-09-11
Kategorie:Porady

Łańcuch to jeden z niezbędnych elementów w rowerze, który należy regularnie czyścić. Podczas jazdy po różnych nawierzchniach dochodzi do jego zabrudzenia. Z czasem gromadzący się brud może mieć wpływ na działanie poszczególnych części łańcucha i napędu.

Lepiej zadbać o jego właściwą konserwację, niż wydawać pieniądze na nowy. Odpowiednio oczyszczony i nasmarowany jest gwarancją bezpiecznej jazdy.

Nie wiesz jak samodzielnie wyczyścić łańcuch? Czym smarować łańcuch rowerowy? Jaki olej do łańcucha będzie najlepszy? Przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, jak z nim postępować krok po kroku.

Kiedy łańcuch wymaga czyszczenia?

Jeśli zależy nam na tym, aby łańcuch posłużył nam przez długie lata, powinniśmy po każdej zimie zająć się jego czyszczeniem i właściwą konserwacją. To powinien być nasz dobry nawyk, który zapewnia bezpieczną jazdę.

Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest prosta. Na nieużytkowanym pojeździe zasycha błoto, piasek, brud i innego rodzaju zabrudzenia. Do tego wilgoć sprawia, że na metalowych elementach pojawia się rdza.

Zastanawiasz się, czy tylko po zimie łańcuch wymaga czyszczenia i konserwacji? Absolutnie nie! Kiedy podczas jazdy usłyszymy, że łańcuch skrzypi, a z napędu dochodzi piszczenie, od razu w naszej głowie powinna zaświecić się czerwona lampka, że nadszedł czas na czyszczenie oraz dokładną konserwację łańcucha rowerowego.

Jak często czyścić i smarować łańcuch?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, jak często należy czyścić i nasmarować łańcuch rowerowy. Na pewno powinniśmy to robić regularnie. Częstotliwość wykonywania tego typu zabiegów uzależniona jest od:

  • intensywności jazdy na rowerze,
  • typu nawierzchni, po której jeździmy,
  • rodzaju zabrudzeń na łańcuchu,
  • pory roku.

Wielu producentów zaleca, aby czyścić jednoślady po każdej jeździe. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest, aby po każdym odstawieniu roweru w miejscu postoju, wziąć do ręki szmatkę i przy pomocy odtłuszczacza w płynie pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Jeśli jeździmy w tak zwanych suchych warunkach, warto przeprowadzić oczyszczenie łańcucha po przejechaniu 100 km (rowery MTB) i 200 km (rowery szosowe). Warto pamiętać, aby oprócz łańcucha przetrzeć także kasetę, korbę oraz kółeczka na tylnej przerzutce.

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Jakie są sposoby na czyszczenie łańcucha? Czym czyścić łańcuch rowerowy, aby go nie uszkodzić? Wystarczy do jego czyszczenia wykorzystać benzynę ekstrakcyjną. Idealnie do tego sprawdzi się także ekologiczny rozpuszczalnik.

Należy pamiętać, że całkowicie zabronione jest używanie rozpuszczalników na bazie zasad i kwasów. W sytuacji, kiedy będzie mocno zabrudzony, możemy zastosować specjalne spraye.

Środki do czyszczenia to jedno. Jak wykonać czyszczenie łańcucha rowerowego krok po kroku w zaciszu swojego garażu? Jest kilka sprawdzonych sposobów.

Podstawą jest zdjęcie łańcucha z pojazdu. Do specjalnie przygotowanego pojemnika można wlać rozpuszczalnik. Pozostawić go w nim na dłuższą chwilę. Następnie za pomocą szczotki zacząć czyścić każde ogniwo.

Nie przepadasz za tak żmudnym zadaniem? Jest szybszy sposób, aby zabrudzony łańcuch był jak nowy. Ta metoda to nic innego jak szejkowanie.

Kiedy ściągniesz łańcuch z jednośladu, włóż go do butelki. Uzupełnij jej zawartość rozpuszczalnikiem lub benzyną ekstrakcyjną i mocno potrząsaj do momentu, kiedy pozbędziesz się całego brudu.

Czysty łańcuch można także uzyskać, dzięki innej metodzie. Nie wymaga ona zdejmowania łańcucha z roweru. Wykorzystując szczoteczkę, należy ją moczyć w płynie i po kolei czyścić ognia. Podczas czyszczenia łapiemy łańcuch i kręcąc delikatnie pedałem, można oczyszczać kolejne ogniwa.

Mycie łańcucha rowerowego

Mokre warunki podczas jazdy sprawiają, że szybkie czyszczenie łańcucha może nie wystarczyć. Jak poprawnie myć łańcuch, aby niczego nie uszkodzić, a przy tym korozja nie zmusiła nas do kupienia nowego łańcucha? Jedną z najskuteczniejszych jest szejkowanie łańcucha, po uprzednim ściągnięciu z pojazdu.

Kiedy brud zostanie usunięty, wyjmujemy łańcuch z butelki. Następnie przechodzimy do kolejnego etapu, czyli dokładnego wycierania. Potem pozostawiamy go na chwilę, aby mógł przeschnąć.

Następnie będziemy mogli ocenić stan łańcucha. Sprawdzając kilkukrotnie, upewnijmy się, że nie pojawiały się żadne przetarcia łańcucha. Mogę one być bardzo niebezpieczne w czasie jazdy.

W czasie mycia łańcucha nie zapomnijmy o oczyszczeniu innych komponentów. Brud zbiera się także na rolkach łańcucha.

W tym miejscu należy podkreślić, aby pod żadnym pozorem nie używać do mycia napędu rowerowego, zębatek i łańcucha myjki ciśnieniowej. Środki chemiczne stosowane w tych urządzeniach mogą powodować głębokie osadzanie się piasku i brudu w ruchomych częściach.

Czym smarować łańcuch w rowerze?

W sprzedaży znajdziemy bardzo dużo smarów dedykowanych do smarowania łańcucha. Warto zwrócić uwagę na właściwy wybór tego preparatu, ponieważ produkowane są one do warunków suchych i mokrych. Dostępny jest także smar uniwersalny.

Odpowiedniego smarowania powinien nauczyć się każdy rowerzysta. Jest kilka metod nakładania oleju. Możesz smar po prostu kropelka po kropelce dawkować na każde ogniowo twojego łańcucha, wprowadzając delikatnie łańcuch w ruch. Nie śpieszmy się z tą czynnością. Oliwka potrzebuje chwili czasu, aby dotrzeć do każdego zakamarka.

Inna metoda polega na liniowym nałożeniu smaru na zewnętrzną część łańcucha i powtórzenia tej czynności. Aby mieć pewność, odpowiednio rozprowadzonej oliwki możemy rozprowadzać olej na łańcuch i pokręcić korbą.

Pamiętajmy również, aby usunąć nadmiar smaru z łańcucha. Podstawą dobrze naoliwionego łańcucha jest umieszczenie smaru wewnątrz łańcucha.

Jeśli będzie znajdował się na zewnątrz, to w czasie jazdy dużo łatwiej będzie do niego przylegał kurz. Gromadzący się brud z kolei będzie prowadził do tarcia i szybszego zużycia łańcucha oraz uszkodzenia innych komponentów (blaty, korby, koronki kasety).

Wybór smaru do łańcucha rowerowego

Jak wybrać smar do łańcucha? Takie pytanie zadaje sobie wielu rowerzystów. Wybierajmy produkty od sprawdzonych producentów. Na rynku mamy duży wybór przetestowanych preparatów ułatwiające wyczyszczenie i nasmarowanie łańcucha.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie oleju dedykowanego do łańcucha rowerowego. Warto dokładnie czytać ich etykiety, ponieważ coraz częściej producenci dzielą je na: uniwersalne, do warunków mokrych oraz suchych.

W ostatnim czasie w sprzedaży pojawił się również olej do łańcucha działający na zasadzie wosku. Dzięki niemu napęd jest czysty i mniej się brudzi.

Jak wyczyścić zębatki przednie oraz tylne?

Podczas czyszczenia łańcucha nie można pominąć innych komponentów. Wyczyszczenie zębatek przednich i tylnych jest równie ważne, co samego łańcucha. Najlepiej do tego sprawdzi się szczotka, dzięki której można pozbyć się wszelkich zabrudzeń.

Zaschnięte błoto spomiędzy zębatek można usunąć za pomocą płaskiego śrubokręta. Te same czynności powtarzamy z tylnymi zębatkami. Na koniec każdą szczelinę dokładnie wycieramy suchą szmatką. Nie zapomnijmy o przetarciu także napędu w rowerze.

Częste błędy przy konserwacji napędu i łańcucha rowerowego –  podsumowanie

Czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego nie jest skomplikowaną czynnością. Warto jednak pamiętać, że drobne pomyłki mogą nas słono kosztować. Do najczęstszych błędów należy:

  • niedokładnie umycie łańcucha,
  • niedokładne oczyszczenie napędu rowerowego,
  • nadmierna ilość smaru,
  • użycie niewłaściwego oleju,
  • stosowanie sprayów zamiast smaru,
  • stosowanie oleju na hamulce,
  • używanie myjki ciśnieniowej do mycia łańcucha.

Chcesz samodzielnie wyczyścić łańcuch swojego roweru? Sprawdź w naszym sklepie Traperek.pl ofertę produktów od renomowanych producentów, dzięki którym mycie, czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego będzie dużo prostsza.

: